Προσκόμιση βεβαιώσεων παρακολούθησης επαναπιστοποίησης γνώσεων για διαμεσολαβούντες στην ιδιωτική ασφάλιση

Τετάρτη, 29 Ιανουάριος 2020 16:48

banner epimelhthrio

Προσκόμιση βεβαιώσεων παρακολούθησης επαναπιστοποίησης γνώσεων

Oι διαμεσολαβούντες στην ιδιωτική ασφάλιση (φυσικά & νομικά πρόσωπα) θα πρέπει άμεσα να προσκομίσουν τα πιστοποιητικά επανεκπαίδευσης και επαναπιστοποίησης γνώσεων. θα πρέπει να συμπληρώνουν 75 ώρες εκπαίδευσης ανά πενταετία, προκειμένου να επαναπιστοποιούνται και να μπορούν να συνεχίζουν να ασκούν το επάγγελμά τους.
Ως έναρξη της περιόδου των πέντε ετών νοείται η ημερομηνία που έκαστο πρόσωπο έχει αποκτήσει το πιστοποιητικό επαγγελματικών γνώσεων (Βεβαίωση επιτυχίας στις εξετάσεις Ασφαλιστικών Διαμεσολαβητών). Καθώς η πενταετία συναρτάται με την ημερομηνία αυτή, η λήξη της περιόδου των πέντε ετών είναι διαφορετική για κάθε υπόχρεο πρόσωπο.
Ως έναρξη της περιόδου των πέντε ετών ορίστηκε η 12η ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014, εάν το πιστοποιητικό γνώσεων αποκτήθηκε:
-Πριν τις 12/12/2014 η πενταετία αρχίζει στις 12/12/2014.
-Μετά τις 12/12/2014 η πενταετία αρχίζει από την ημερομηνία του πιστοποιητικού γνώσεων.
Διευκρινίζεται ότι για τους διαμεσολαβητές οι οποίοι απέκτησαν το πιστοποιητικό γνώσεων από 1/1/2019, αυτοί υποχρεούνται σε επαγγελματική εκπαίδευση διάρκειας 15 ωρών κατ’ έτος, ισομερώς κατανεμημένες μεταξύ των τριών γνωστικών πεδίων (Τομείς Α,Β,Γ).
Τα πιστοποιητικά επαναπιστοποίησης γνώσεων προσκομίζονται στην αρμόδια εποπτική αρχή (Επιμελητήρια) εντός του πρώτου τριμήνου του έτους που έπεται εκείνου της διενέργειας των σχετικών σεμιναρίων, ως προϋπόθεση για τη διατήρηση της εγγραφής στο ειδικό μητρώο Ασφαλιστικών Διαμεσολαβητών, ενώ σε περίπτωση που δεν προσκομισθούν είτε κατά την λήξη της εκάστοτε πενταετίας είτε κατ’ έτος αναλογικά με την ημερομηνία απόκτησης του πιστοποιητικού γνώσεων, τότε η αρμόδια αρχή (Επιμελητήρια) σύμφωνα με τον νόμο ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΣΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ των εν λόγω ασφαλιστικών διαμεσολαβητών.

ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ